OLEJEK OREGANO
Oleum Origani vulgaris
100 % NATURALNY
INCI: Origanum Vulgaris (Oregano) Leaf Oil
Metoda otrzymywania:
destylacja z parą wodną świeżych lub suszonych kwitnących roślin oregano - Origanum vulgare L. (Rodzina - Lamiaceae). Ma barwę blado-żółta, z czasem staje brązowo-żółta.
Zawiera związki fenolowe karwakrol i tymol, które zdaniem naukowców odpowiadają za korzystne właściwości oregano. Stwierdzono, że karwakrol i tymol hamują rozwój różnych bakterii i grzybów oraz mogą być pomocne w zachowaniu odpowiedniej równowagi mikroflory jelitowej i właściwego trawienia.
Zapach:
ziołowy z nutą drewna, ciepły, świeży, korzenny, nieco cierpki.
DZIAŁANIE:
- przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antybakteryjne, wykrztuśne, moczopędne, wiatropędne, uspokajające, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, regeneracyjne.
- zapach oregano koi, przywraca równowagę emocjonalną, łagodzi nerwice i stany lękowe.
- zwiększa aktywność funkcjonalną żołądka, wątroby, śledziony.
- obniża poziom cholesterolu.
- zwiększa odporność na niedotlenienie tkanek, poprawia metabolizm.
- ma uspokajający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, pomaga wyeliminować niepożądane stres i nerwice.
- wspomaga trawienie i hamuje procesy gnilne w przewodzie pokarmowym.
- jest bardzo skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Szczególnie cenne są jego właściwości zwalczania grzyba Candida albicans, będącego główną przyczyną uciążliwych i trudnych do leczenia grzybic, oraz bakterii Gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Ponadto jest bardzo silnym antyutleniaczem.
- składniki czynne olejku z oregano hamują rozwój bakterii (np. Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus), grzybów chorobotwórczych (Aspergillus, Candida albicans), pierwotniaków patogennych (np. Giardia, Eumeria) i niektórych wirusów (np. Herpes)
Komponuje się z olejkami:
lawendowym, eukaliptusowym, sosnowym, rozmarynowym, cedrowym, bergamotowym, bazylikowym, geraniowym, tymiankowym, kopru włoskiego, lemongrasowym, mirtowym, grejpfrutowym, pomarańczowym.
ZASTOSOWANIE:
- choroby skóry, stawów;
- przeziębienie, ból gardła, katar, zapalenie oskrzeli, tchawicy, astma oskrzelowa, gruźlica, koklusz;
- choroby układu pokarmowego (zmniejszona aktywność wydzielnicza gruczołów trawiennych, brak apetytu, nadkwasota, zgaga, choroba wrzodowa, biegunka, zapalenie jelit, dysbakterioza, atonia żołądka i jelit, zapalenie wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, aerofagia, wzdęcia, hemoroidy);
- stres, nerwica, bezsenność, bóle głowy, migrena;
- bóle stawów i mięśni;
- bolesne skurcze macicy, zaburzenia miesiączkowania, menopauza;
- choroby skóry (egzema, atopowe zapalenie skóry, trądzik, przewlekła wysypka skórna, stany zapalne skóry, alergia);
- cellulit;
- aromatyzacja mieszkania i miejsca pracy w czasie epidemii grypy, zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażenia.
METODY STOSOWANIA
KOMINEK AROMATERAPEUTYCZNY: 3-5 kropli w rozcieńczeniu z wodą do kominka. Może być stosowany w nawilżaczach powietrza do aromatyzacji pomieszczeń.
INHALACJE NA ZIMNO: 1-2 krople na chusteczkę. Chusteczkę należy trzymać w pobliżu nosa i wdychać.
INHALACJE PAROWE: 1-2 kropli olejku dodać do naczynia z gorącą wodą, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę w ciągu 3-7 minut. Oczy muszą być zamknięte.
OLEJEK DO MASAŻU: rozpuścić 3-5 kropli olejku w 10 ml oleju podstawowego (olej migdałowy, olej z oliwek i nasion winogron).
KĄPIEL: do wypełnionej wanny (37-38 C) dodać 3-5 kropli olejku wymieszanego z 1/4-1/3 szklanki miodu, mleka lub soli. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut.
WZBOGACANIE KOSMETYKI: 2-5 kropli olejku zmieszać z 10 ml kremu, toniku, balsamu, żelu lub szamponu.
SAUNA, ŁAŹNIA PAROWA: 4-5 kropli olejku wymieszać z 1-2 łyżką miodu, mleka lub soli i rozpuścić w 500 ml wody. Polewać kamienie w łaźnie parowej.
Przed pierwszym zastosowaniem naturalnych olejków należy wykonać test uczuleniowy. W tym celu mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
PRZECIWWSKAZANIA:
indywidualna nietolerancja. Padaczka. Dusznica bolesna. Kobiety w ciąży.
Nie stosować u dzieci do 5 roku życia. Nie stosować przez dłuższy czas (więcej niż 7 kolejnych dni). Nie stosować bez rozcieńczenia.
PRZECHOWYWANIE:
w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze od +5 do 25 ° C w miejscu niedostępnym dla dzieci. Unikać światła słonecznego.