Macerat z Krwawnika w oleju z pestek winogron
INCI: Achillea Millefolium Extract/Vitis Vinifera Seed Oil
Macerat z krwawnika – cenny surowiec kosmetyczny
Macerat z krwawnika to surowiec kosmetyczny, który można wykorzystać do produkcji naturalnych kosmetyków. Do uzyskania tego surowca wykorzystano tłoczony na zimno olej roślinny, którym zalano kwiaty, ziele oraz liście krwawnika w celu pozyskania cennych substancji odżywczych, jakimi może pochwalić się ta roślina.
Krwawnik pospolity – co to za roślina?
Krwawnik pospolity to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Odznacza się charakterystycznymi, rozgałęziającymi się liśćmi, oraz białawo-brunatnymi lub jasnożółtymi kwiatami układającymi się w złożone baldachy. Roślina ta występuje powszechnie na terenie niemal całej Polski i kwitnie od lipca do października. Już w czasach starożytnych krwawnik był wykorzystywany jako okład na krwawiące rany – stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Zawarte w krwawniku oleje eteryczne sprawiają, że jest to bardzo popularne zioło lecznicze, ale również surowiec szeroko wykorzystywany w kosmetologii.
Macerat z krwawnika – skarbnica cennych substancji
W zielu, liściach oraz kwiatach krwawnika zawarte są olejki eteryczne, które w swoim składzie posiadają: azulen, borneol, cyneol, cholinę, a także witaminę C. Macerat z krwawnika zawiera również: glikozyd cyjanogenny, garbniki, flawonoidy, witaminy A i K, kwas salicylowy, kwas mrówkowy oraz kwas octowy. Bogata zawartość wyżej wymienionych składników sprawia, że krwawnik uchodzi za niezwykle cenne ziele lekarskie, ale znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetologii.
Właściwości kosmetyków zawierających macerat z krwawnika
Macerat z krwawnika często jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej, trądzikowej, wrażliwej, a także skłonnej do pękających naczynek. Substancje zawarte w krwawniku wykazują bardzo pozytywne działanie przede wszystkim na skórę, ale również na włosy. Wykazują silne działanie ściągające oraz oczyszczające, łagodzą stany zapalne, a także zapobiegają rozwojowi bakterii. Są bardzo pomocne przy zamykaniu porów, a jednocześnie zapobiegają pękaniu naczynek. Krwawnik stosowany zewnętrznie do pielęgnacji włosów nawilża, wzmacnia i zmniejsza problem rozdwajających się końcówek. Macerat z krwawnika bardzo dobrze wchłania się w skórę i co ważne, jest bardzo bezpieczny w regularnym stosowaniu.
Zastosowanie maceratu z krwawnika w kosmetyce
Macerat z krwawnika nie jest gotowym produktem, ale surowcem kosmetycznym, który może być wykorzystany do produkcji naturalnych kosmetyków odznaczających się roślinnym składem. Jest powszechnie wykorzystywany w olejkach roślinnych, szamponach, maseczkach regenerujących, kremach, płynach do twarzy oraz wielu innych kosmetykach do włosów i skóry. Stosując macerat z krwawnika można uzyskać roślinny kosmetyk o szerokim spektrum działań. Do produkcji tego maceratu wykorzystano roślinny olej tłoczony na zimno, dzięki czemu kosmetyki na jego bazie odznaczają się wysokim bezpieczeństwem, a także wysoką zawartością cennych substancji odżywczych.
Zalecane stężenie w kosmetykach to 10-100%
Macerat wyprodukowany w Polsce.
Przechowywać w temperaturze 10-20 oC w suchym, ciemnym pomieszczeniu.