Orzechy piorące Indus Valley
Zalety orzechów piorących Indus Valley
-
są uprawiane w nieskażonym ekosystemie Doliny Indusu, jednym z najczystszych miejsc na Ziemi;
-
mają świetną jakość: zbiory przeprowadzane są w momencie, kiedy zawartość saponin w orzechach piorących jest najwyższa;
-
przy ich uprawie nie używano sztucznych nawozów, pestycydów, herbicydów i innych środków ochrony roślin, przez co są całkowicie ekologiczne i bezpieczne;
-
dzięki odpowiedniemu procesowi suszenia, są bardzo dobrze wysuszone - w jednym kilogramie orzechów piorących znajduje się więcej produktu niż u innych producentów;
-
są ekonomiczne: działają piorąco i zmiękczająco na tkaniny, więc nie trzeba używać żadnych dodatkowych środków piorących;
-
są bardzo wydajne: używane w niskich temperaturach mogą być wykorzystywane wielokrotnie;
-
są wolne od zanieczyszczeń i metali ciężkich;
-
są całkowicie biodegradowalne;
-
ich zapach jest neutralny i szybko ulatnia się z wypranych tkanin;
-
nie szkodzą przydomowym oczyszczalniom ścieków.
Orzechy piorące są uniwersalnym i wydajnym produktem roślinnym, który używany jest głównie jako zamiennik proszku do prania. Choć nazywa się je orzechami lub kasztanami, to tak naprawdę są jagodami spokrewnionymi z owocami liczi. Swoją nazwę otrzymały nie z powodu pochodzenia, ale sposobu, w jaki wysychają tworząc twarde skorupki. Orzechy rosną na drzewie potocznie nazywanym drzewem mydlanym, a swoje właściwości zawdzięczają saponinie znajdującej się w ich skorupkach.
Wyjątkowa saponina
Jest to substancja powodująca zmianę napięcia powierzchniowego wody. Dzięki tej zmianie woda jest w stanie lepiej przenikać między włókna tkanin i usuwać zabrudzenia. Działanie saponiny jest delikatne, a ponieważ jest ona naturalnym związkiem - nie alergizuje i nie podrażnia delikatnej, wrażliwej skóry, w tym atopowej.
Saponina ma jeszcze jedną, wyjątkową właściwość - nie lubią jej insekty. Sprawia to, że przy każdej, nawet komercyjnej uprawie orzechów piorących, nie trzeba używać pestycydów. Wyciąg z orzechów sprawdzi się także jako ekologiczny i bezpieczny, domowej roboty pestycyd do użycia w ogrodzie.
Zastosowanie
-
pranie w pralce oraz ręczne;
-
czyszczenie i sprzątanie - np. podłóg, blatów, naczyń w zmywarce;
-
jako składnik szamponu przeciwłupieżowego;
-
do relaksującej kąpieli;
-
do insektobójczej, łagodzącej kąpieli dla zwierząt;
-
naturalny pestycyd;
-
środek do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii.
Przykładowe przepisy
Wyciąg z orzechów piorących: przez 5 minut w 3 szklankach wody gotuj 8 - 10 skorupek orzechów piorących. Przelej otrzymany wywar przez chustkę bawełnianą, pozwól mu ostygnąć i wlej np. do spryskiwacza. Wyciągu można używać do czyszczenia, kąpieli lub mycia włosów.
Ekologiczny i pachnący środek czyszczący: do wyciągu z orzechów piorących dodaj odrobinę ulubionego olejku eterycznego (np. herbacianego), spryskaj czyszczoną powierzchnię i przetrzyj.
Aromatyczna, relaksująca kąpiel: do kąpieli należy dodać od 25 do 50 ml wyciągu oraz kilka kropel relaksującego olejku eterycznego, np. lawendowego czy pomarańczowego.
Przechowywanie
Orzechy piorące najlepiej przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wilgoć może spowodować, że skorupki staną się lepkie.
Bezpieczeństwo
Osobom z alergiami oraz z problemami immunologicznymi, zaleca się wykonanie testu bezpieczeństwa przed użyciem produktu. W pralce, w obecności kilku orzechów piorących, należy wyprać jedną sztukę odzieży i sprawdzić, czy w trakcie noszenia nie wystąpią żadne działania niepożądane.
Skład: orzechy drzewa Sapindus Mukorossi
Opakowanie: 1 kg
Kraj pochodzenia: Indie